SonoTEAM – Ogólnopolskie Warsztaty Ultrasonograficzne dla Studentów EDYCJA WAKACYJNA – SonoTEAM na Wawelu!

W dniach 15 i 16 lipca 2023 roku w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyły się V. WAKACYJNE warsztaty ultrasonograficzne SonoTEAM, które powstały dzięki pomysłowi prof. dr hab. Anny Drelich – Zbroja i lekarz Maryli Kuczyńskiej. Gospodarzem V edycji warsztatów, bez zaangażowania którego SonoTEAM nie trafiłby do Krakowa, był dr Andrzej Fedak – reprezentujący ZDO UJ w Krakowie.
Pomimo upałów panujących na zewnątrz i nietypowego okresu wakacyjnego, w warsztatach wzięło udział ponad 60 studentów, którzy przyjechali do Krakowa z całej Polski. Reprezentowali oni 10 ośrodków naukowych, w tym m.in.: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Każdy z uczestników uprzednio odbył obowiązkowy kurs radiologii przewidziany programem studiów.
Podczas dwóch tur warsztatów studenci mieli okazję poznać teoretyczne podstawy techniki i praktyczne aspekty badania ultrasonograficznego narządów szyi oraz jamy brzusznej pod okiem doświadczonych, uznanych polskich ultrasonografistów m. in. prof. Anny Drelich-Zbroja, prof. Grzegorza Małka, dr Agnieszki Marianowskiej, dr Agnieszki Brodzisz oraz dr Andrzeja Fedaka. Warsztaty rozpoczęły się od pokazowego badania jamy brzusznej i szyi, a następnie pod nadzorem specjalistów, studenci samodzielnie uczyli się jak prawidłowo wykonywać badanie USG. Nad sprawnym przebiegiem całej inicjatywy czuwały jej pomysłodawczynie – prof. Anna Drelich – Zbroja i lek. Maryla Kuczyńska reprezentujące Uniwersytet Medyczny w Lublinie, razem z dr Andrzejem Fedakiem – przedstawicielem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajęcia praktyczne, podczas których to studenci wcielali się w rolę badających, prowadzone były przy 11 stanowiskach z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości do badań USG, użyczonego na Warsztaty przez firmy partnerskie MindRay, Samsung, Philips i Canon, GE Health Care, Miro.
Na szczególne podkreślenie zasługuje stworzenie, „pod okiem” doświadczonych specjalistów, unikatowego i niezwykle przydatnego podręcznika elektronicznego, bogato ilustrowanego handbooka podstaw ultrasonografii narządów szyi i jamy brzusznej, stanowiącego zbiór podstaw merytorycznych do dalszej nauki ultrasonografii.

SonoTEAM jest inicjatywą stworzoną przez lekarzy specjalistów dla studentów, zachęcającą młodszych kolegów do nauki praktycznych aspektów ultrasonografii, a następnie przejęcia inicjatywy dydaktycznej poprzez wcielenie się w rolę trenerów w swoich ośrodkach akademickich, np. w ramach działalności studenckich kół oraz towarzystw naukowych. SonoTEAM został objęty patronatami honorowymi PTU i sekcji USG PLTR.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej SonoTEAM: www.sonoteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *