KORONA-FAST

SZANOWNI KOLEŻANKI I KOLEDZY WYKONUJĄCY BADANIA USG SZCZEGÓLNIE W RAMACH SZPITALNYCH, DYŻUROWYCH, W ODDZIAŁACH SOR

Ze względu na sytuację sanitarno-epidemiologiczną i możliwość kontaktu z osobą zarażoną, w sytuacji braku prawidłowego zabezpieczenia personelu i miejsca badania Zarząd Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego proponuje wprowadzenie specjalnej procedury badania umożliwiającej zminimalizowanie kontaktu i narażenia personelu medycznego.
Specyfika badania USG, w którym mamy bezpośredni kontakt z pacjentem, dodatkowo często z osobami towarzyszącymi stanowi dodatkowe ryzyko zarażenia. Dotyczy to szczególnie kolegów pracujących w szpitalach i poradniach pediatrycznych gdzie zawsze są osoby towarzyszące.
Biorąc pod uwagę ogólnie przyjmowane dane na temat sposobu przenoszenia zakażenia proponujemy maksymalne skrócenie czasu badania z ukierunkowaniem na konkretne pytanie kliniczne i poniższe zasady badania

KORONA-FAST

 • 5 minut
 • podstawowe pytanie kliniczne od lekarza
 • badanie bezwzględnie konieczne, istotne diagnostycznie
 • POCUS
 • 1 osoba dorosła podczas badania (dzieci/osoby wymagające opieki + 1 opiekun)
 • bez mówienia/pytań od osoby badanej
 • głowa badanego w stronę przeciwną od osoby badającej
 • USG jamy brzusznej – aparat w połowie leżanki ( bariera mechaniczna)
 • leżanka dostępna z dwóch stron (nie przy ścianie)
 • osoba towarzysząc jeżeli niezbędna w odległości min. 1 metra

8 komentarzy dla “KORONA-FAST

 1. Z przyjemnością poznam sposób wykorzystywania aparatu jako bariery mechanicznej; najlepiej ze zdjęciem takiej konfiguracji w badaniu jamy brzusznej.
  Tj jak ustawić aparat / ekran ? By stanowił przeszkodę mechaniczną między mną a pacjentem. Z góry dziękuję za jaka kolejek wizualizacje tego zalecenia.

 2. Dzień Dobry,

  dziękujemy za opublikowane wytyczne, są bardzo pomocne.
  Polskie Towarzystwo Radiologiczne opublikowało komentarz do wytycznych PTU, który pozwalam sobie zamieścić w tej wiadomości.
  Jest godny uwagi.
  Z pozdrowieniami,
  Katarzyna Dobruch-Sobczak

  Zalecenia PTU, które w opinii PLTR wymagają rozważnego stosowania:

  5 minut
  podstawowe pytanie kliniczne od lekarza
  POCUS (point-of-Care Ultrasound)
  bez mówienia/pytań od osoby badanej

  Komentarz PLTR:

  Popierając większość zaleceń PTU (Korona-Fast) zwracamy uwagę na konieczność rozważnego stosowania niektórych z nich. W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę uwarunkowania dotyczące stanu zdrowia pacjenta i wpływu wyniku USG na leczenie.

  W szczególności należy rozważyć następujące czynniki:

  Doświadczenie badającego – w przypadku rezydentów i specjalistów o mniejszym doświadczeniu nie rekomendujemy skracania badania USG do 5 min
  Pacjent onkologiczny – może wymagać oceny większych obszarów anatomicznych
  W niektórych sytuacjach informacja od pacjenta może pomóc badającemu w ustaleniu rozpoznania
  Pacjent z SOR z rozlanym bólem brzucha – w ocenie klinicznej często trudno postawić rozpoznanie (np. zapalenie pęcherzyka żółciowego, OZT, zapalenie wyrostka robaczkowego) – badanie może wymagać oceny kilku obszarów anatomicznych
  W przypadku ostrego brzucha należy rozważyć wykonanie badania TK jamy brzusznej bez wzmocnienia kontrastowego zamiast USG

  Kontakt PLTR
  ul. Bukowińska 24A
  lokal 121
  02-703 Warszawa
  +48 537 561 925
  sekretariat@pltr.pl
  pltr.pl
  European Society of Radiology
  Polish Journal of Radiology

 3. *USG jamy brzusznej – aparat w połowie leżanki ( bariera mechaniczna)
  Proszę o wytłumaczenie w jaki sposob przeprowadzić badanie kiedy aparat jest połowie leżanki ?
  Byłbym wdzięczny za jakąś graficzną prezentację takiej „konfiguracji”.

  I bardzo proszę o odpowiedź z tego względu, że Państwo mailem wysyłają te zalecenia do kolegów różnych specjalizacji ( niekoniecznie radiologów ) – którzy potem wymagają/ wymuszają badania cytując Państwa zalecenia. I podkreślając, że przecież nie ma się czego bać bo aparat stanowi barierę mechaniczną…

  1. Szanowny Panie

   W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informujemy, że od dnia 28.03.2020 r. na stronie internetowej PTU pojawiła się druga, rozszerzona wersja zaleceń dotycząca badan usg w obecnej sytuacji epidemiologicznej.
   W obecnej wersji nie ma podpunktu dotyczącego ustawiania aparatu jako bariery mechanicznej przy badaniach usg jamy brzusznej. Pan pytanie należy w związku z powyższym uznać za nieaktualne.
   Jednocześnie prosimy o dalsze śledzenie komunikatów na stronie PTU , ponieważ wraz z rozwojem naszej wiedzy o infekcji COVID 19 należy się spodziewać kolejnych modyfikacji zaleceń tak aby zapewnić maksymalne możliwe bezpieczeństwo wszystkim osobom włączonym w proces diagnostyki ultrasonograficznej.

   Z poważaniem

   Zarząd Główny PTU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *